Fotograf: Viggo Hjort Kohberg

Forberedelse

Det er en god ide at forberede sig inden man begiver sig ud på ruten. Du vil her kunne finde nogle praktiske informationer du kan bruge til din planlægning.

Huskeliste

  • Vejr
  • Vand
  • Hjælp
  • Planlæg din tur
  • Pak din taske
  • Færden i naturen
  • Landskabet
  • SOS

Forplejning

På ruten vil der være mulighed for at købe forplejning hos:

  • Købmænd
  • Gårdbutikker
  • Restauranter/Caféer

Overnatning

Her følger liste over overnatningsmuligheder på Camino Haderslev Næs ruten.

NAVN ADRESSE HJEMMESIDE
BED & BREAKFAST    
Skillerbjerg b&b Færgevej 12, Aarøsund www.skillerbjerg.dk
Bitten Ravn Kelstruphave 8, Kelstrup http://www.visithaderslev.dk/bitten-ravn-kelstrup-gdk611819
Mona Rudebeck Kelstrupvej 50, Kelstrup http://www.visithaderslev.dk/mona-rudebeck-bed-breakfast-gdk611954
Hoptrup Bed & Breakfast Hoptrup Kirkeby 12, Hoptrup http://www.bricksite.com/hoptrup-zimmerroom
Strandidyl Bed & Breakfast Kelstrupvej 69, Kelstrup http://www.strandidyl.dk/
Aase Madsen Hajstrupgade 69, Hajstrup http://www.visithaderslev.dk/aase-madsen-gdk611814
Brummers Anneks Aarø 115, Aarø http://www.brummersgaard.dk/side.php?id=13
B&B Hejsager Hejsagervej 2A, Hejsager http://www.visithaderslev.dk/bb-hejsager-gdk1081198
Louiselund Bed & Breakfast Lundingvej 55, 6100  Haderslev http://www.Louise-lund.com
Aarøs Blaa Have Bed & Breakfast på Årø http://www.aaroes-blaa-have.dk
HOTEL
Aarøsund Badehotel Ved Færgegården 1, Aarøsund http://www.aaroesundbadehotel.dk/
Hotel Harmonien Gåskærgade 19, Haderslev http://www.harmonien.dk/
Hotel Norden Storegade 55, Haderslev http://www.hotelnorden.dk/
CAMPING
Gammelbro Camping Gammelbrovej 70, Aarøsund http://gammelbro.dk/
Aarø Camping Aarø 260, Aarø http://www.aaro-camping.dk/
Vikær Strand Camping Dundelum 29, Diernæs http://www.vikaercamp.dk/
Danhostel Haderslev Erlevvej 34, Haderslev http://www.danhostel-haderslev.dk/
VANDREHJEM
Danhostel Haderslev Erlevvej 34, Haderslev http://www.danhostel-haderslev.dk/
SHELTERS http://www.visithaderslev.dk/shelter-paa-aaroe-gdk913901
HYTTER
Irokeserhytten(op til 40 sovepladser – oplagt til grupper på tur) Havvejen 70 Sdr. Vilstrup, 6100 Haderslev Kontakt til udlejer Klaus Gotfredsen Aarøsundvej 55c 6100 Haderslev Telefon 20 93 33 41www.irokeserhytten.dk